Alan Lee - referát

20. září 2008 v 22:37 | Ealeron |  Má tvorba
Tento referát jsem dělal na výtvarku (bez referátu bych jedničku z výtvarky nedostal ^^ )
Alana Leeho znáte určitě jako ilustrátora Pána Prstenů :)
Alan Lee se narodil v roce 1947 v Londýně. Už od dětství se mu líbily ilustrace v knížkách, speciálně v těch o legendách, mýtech, pohádkách a pověstech. Když mu bylo 13, zjistil, že nic jiného, než je kreslení, dělat nechce. V 16 šel studovat na Uměleckou školu (Ealing School of Art). Jeho studijním oborem byl grafický design, ale většinu času věnoval kresbě, přesněji ilustracím na motivy irských a skandinávských mýtů. Po dokončení školy pracoval jako zahradník v parku, kde se, kromě práce s květinami a zelení, podílel i na návrzích zahradnické architektury. Chodil také do kurzů malby lidského těla, která pro něj prý byla nejpřínosnější pro další práci. Začal dostávat nabídky na grafické zpracování obalů knih, posléze i celé ilustrace knih. V této době ilustroval například knihy: Faeries, Lavondyss, Mabinogion.

Zvrat přišel v roce 1992. Do té doby celkem neznámý dostal nabídku na grafické zpracování trilogie Pána Prstenů na oslavu stého výročí J.R.R.Tolkiena od nakladatelství Harper Collins. Pro Alana to znamenalo uskutečnit svůj dávný sen, protože Tolkiena velice obdivoval. V knihách se použilo na 50 jeho kreseb, malovaných vodovými barvami. Kresby byli malované méně detailním stylem, aby nechávali větší prostor pro dotvoření fantazií. Vydání se setkalo s velikým úspěchem.
Ilustrace na těchto knihách se dostala do rukou i Peteru Jacksonovi, který Alana kontaktoval a nabídl mu práci na zfilmování Pána Prstenů. Alan na tuto nabídku kývl a odjel za Jacksonem na Nový Zéland, kde strávil dalších šest let života. Spolupracoval na všech aspektech návrhů pro film, počínaje výtvarnými předlohami a konče prací s výtvarným oddělením na návrzích scén, kostýmů a rekvizit. Po skončení natáčení pracoval s oddělením vizuálních efektů na návrzích pro trikové záběry. "Byla to výjimečná zkušenost a pochybuji, že se mi ještě někdy něco podobného poštěstí," prohlásil Lee. Úspěch filmu a velikost podílu Alana na něm byla korunována 11 Oscary pro třetí film - z nich si jednoho odnesl právě Alan Lee, Oskara pro nejlepší uměleckou dekoraci. Poté pracoval na dalších filmech jako například: Kingkong, Letopisy Narnie atd.
Jeho nejoblíbenější umělci jsou: Rembrandt, Turner, Giovanni Bellini, Van Rycl atd. Nejraději pracuje s vodovými barvami nebo uhlem. Některé své obrazy také dopracovává digitálně, s Photoshopem se naučil zacházet právě na natáčení Pána Prstenů.

Zdroje: http://www.fantasyplanet.cz/lotr/art.asp?id=1224
http://www.fantasyplanet.cz/lotr/art.asp?id=1361
http://en.wikipedia.org/wiki/Alan_Lee
http://marriana.blog.cz/0706/obrazky-alan-lee - obrazy 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama