Ruská rozvědka v Česku...

25. září 2008 v 19:56 | Ealeron |  Ostatní...
Myslím, že stojí za to, dát sem zprávu o ruských technikách... Určitě si všimněte zvýrazněných textů.

BIS: V ČR operují ruští špióni, chtějí vyvolat odpor proti radaru

Budova BISZvětšit obrázek
Budova BIS foto: archiv ČTK, ČTK
/* */
/* */
Ruské zpravodajské služby se v souvislosti s plány na vybudování americké radarové základny na našem území aktivně snaží ovlivňovat české politiky a média. Chtějí obrátit veřejné mínění na stranu odpůrců radaru a také vyvolat strach z údajného návratu nacismu v Evropě. Vyplývá to z výroční zprávy české kontrarozvědky, tedy Bezpečnostní informační služby (BIS).
25. 9. 2008 10:50 - 25. 9. 2008 12:32 Aktualizováno
Zpráva vyhodnocuje údaje za loňský rok, tajná služba ji ve čtvrtek zveřejnila na svých internetových stránkách. Podle BIS tak pokračují ruské snahy o získání skrytých tlaků v rámci státních i politických struktur ČR. V reakci na zprávu si branný výbor Sněmovny pozval na 1. října šéfy všech tajných služeb v Česku.
"V rámci prosazování svých zájmů se zpravodajské služby Ruské federace v uplynulém roce snažily kontaktovat, infiltrovat a ovlivňovat osoby a subjekty, především ze sféry občanské společnosti, politiky a médií, mající vliv na veřejné mínění," píše se ve výroční zprávě BIS.
Kromě zvýšení odporu veřejnosti k plánovanému radaru ale podle kontrarozvědky sledují ruští špióni i další cíle.
foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
"V širších souvislostech je cílem mimo jiné i vyvolání dojmu, že v Evropě dochází pod patronací EU a NATO k rehabilitaci nacismu a popírání rozhodující role SSSR při porážce nacismu ve druhé světové válce a záchraně Evropy," konstatuje BIS.
Aktivity ruských agentů v ČR je podle BIS součástí dlouhodobé ruské kampaně, která má narušit vztahy Evropské unie a NATO, stejně jako pomoci k izolaci USA. Rusko si od toho podle zprávy BIS slibuje obnovu kontroly nad ztraceným sovětským bezpečnostním územím v Evropě.

Poslanci si kvůli ruským agentům pozvou šéfy tajných služeb

"Je to informace nesporně nová. Zatím nám ředitelé všech tří služeb takhle otevřenou a jasnou informaci neposkytli," řekl předseda sněmovního výboru pro obranui Jan Vidím (ODS). Ředitelé tří českých tajných služeb by měli na jednání branného výboru poslancům vysvětlit, co se skutečně děje.
"Mne to tedy, upřímně řečeno, děsí," dodal Vidím. Správnou reakcí na práci ruských tajných služeb v Česku by podle něj bylo především zvýšení aktivity české civilní i vojenské kontrarozvědky.
"Zpráva pro veřejnost může být vlastně uklidňující, protože dává najevo, že zpravodajské služby o činnosti těchto agentů vědí," poznamenal místopředseda výboru Antonín Seďa z ČSSD.
Místopředsedkyně Strany zelených Kateřina Jacques, která je členkou sněmovního výboru pro bezpečnost, podotkla, že například protiradarová iniciativa Ne základnám má nejasné finanční zdroje. Spojení iniciativy s ruskými penězi v minulosti naznačovala i česká média.

Hlavní smlouvu o radaru podepsali ministři zahraničí USA a Česka letos v létě. Vláda však zatím nemá zajištěnou podporu pro její ratifikaci v parlamentu.
V České republice stále převládají odpůrci radarové základny na českém území. Proti radaru bylo podle průzkumu agentury STEM po červencovém podpisu česko-americké smlouvy 44 procent dotázaných, pro se vyslovilo 35 procent, zbytek nevěděl.
XXX
Tak podle Ruska tu EU a NATO rehabilitují nacismus... co si proboha nevymyslí... Že se to tady snaží ruští agenti ovlivnit, tomu se ani moc nedivím, jaké jiné praktiky by pro to putinovské Rusko používalo. Teď k prvnímu zvýrazněnému textu. Myslím, že z toho vyplývá jasný závěr, ale i ten už je dlouho známý: Matičce Rusi se stýská po starém dobrém SSSR a komunismu a cítí se chudinka ohrožena zlými Američany, kteří jsou demokratičtí až hanba. A ještě k tomu se tu roztahuje EU a NATO a představte si, chudáci Rusáci už mají EU i NATO na hranicích! A Rusům se to nelíbí, oni by chtěli být zase velcí... teď jsou tak malincí... a jejich základní pudy jsou neuspokojeny... Zlatý Putin, ten jim rozproudil po několika smutných letech krev v žilách a Rusáci zase mají chuť být velcí... ti největší... A tak Rusové započali velký plán, který se vyznačuje hlavními rysy jako je vyhrožování, zastrašování a rádoby řečmi, jací jsou oni chudáci a Američané zlí... Už někdy v prosinci dokonce pozastavili plnění Smlouvy o konvenčních silách v Evropě a nikomu už nehlásí pohyb jednotek na svém území... A Rusáci vědí proč to dělají... Samozřejmě všichni se jich bojí, máme proč a tak toho využívají co nejvíc to jde. Lidi si řeknou: tak teď jsou Rusáci nakrklí... a proč?... to kvuli američanům... kdyby nechtěli tady stavět radar, tak by rusko bylo hodné... ::: blbost... Rusáci jen díky tomu dostali záminku, jak se stát ještě důležitějšími než byli, lepší situaci si nemohli přát... mají "důvod" pro své hrozby. Myslím, že teď už se stejně od radaru nemůže couvnout... z morálního hlediska... víte, jaké by to bylo pro Rusko vítězství? jak by se jim zvýšilo (ještě) sebevědomí? Začali by si dovolovat ještě víc, než teď... a to už by pak bylo nejspíš dosti drsné... USA udělaly jednu chybu... nechaly Rusko, aby se zotavilo... bojím se, že to může být rozhodující v dalším světovém dění... K druhému odstavci asi není moc co dodávat, to v tom všichni vidíte sami... opět budu rád za jakékoliv reakce :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama