Čeština

3. března 2009 v 19:32 | Ealeron |  Deník, úvahy atd...
Čeština

Čeština je jazyk, který ustál už mnohé. V tom také spočívá první otázka. Přetrvá používání této řeči v budoucnosti aspoň tak úspěšně jako dnes? Čeština vznikala jako jazyk postupně od 9. století. Byla jazykem chudiny, prostého lidu. Ač se hlavní události této etapy dějin odehrávaly v rukou vyšších vrstev a církve, v rukou latinského jazyka, čeština se pomalu ale jistě rozvíjela a zakořeňovala své kořeny stále hlouběji. Osoby jako Karel IV., Jan Hus, Jan Amos Komenský atd. dali češtině prostor, kdy se mohla šířit, zlepšovat a rozšiřovat, ale hlavně dali češtině jistý druh síly. Síly, která přetrvává skrytá v míru, ale v dobách, kdy je český národ a jazyk utlačován, vytryskne. Čím větší je ohrožení, tím silnější ta síla je. V době pobělohorské, kdy čeština byla zatlačena zpět na venkov, kdy upadala slovní zásoba i krása jazyku, vytryskla síla opravdu v ohromném gejzíru v čele s českými obroditeli a rozdrtila němčinu, která to nemohla čekat a zároveň nedokázala oponovat. Od té doby už češtinu nic tak silně neohrozilo. Teoreticky samozřejmě v době protektorátu a komunismu, avšak nacisti neměli dostatek času a za komunismu jsme byli pořád českou zemí. Dnes žijeme v době míru. Zároveň je tu ale ošemetná situace. Angličtina se neplánovaně bez záměru, ale automaticky nabourává do češtiny. Čím dál více anglických slov se hlavně v rukou mládeže počešťuje a angličtina zaujala i místo úředního jazyka spojené Evropy. Je to nenásilná "invaze", která zatím není nebezpečná, ale je nutno dávat pozor, aby nepřesáhla určité meze. Příklad: Jak dnešní mladý Čech vyjádří, že se mu něco líbí? 1. To je dobré. 2. To je super. 3. To je fajn. 4. To je good. 5. To je cool. Dva z pěti případů (samozřejmě by jich bylo mnohem víc, tyto mě jen zrovna napadly) jsou přejatá cizí slova a dva naprosto anglické. Ač slova počeštělá, stejně ztrácí slovanský kořen a tudíž i unikát českého jazyka. Neříkám, že toto počešťování je něco špatného, angličtina je krásný jazyk, líbí se mi i víc než čeština, ale pokud bude toto trvat dlouho, čeština může být ohrožena jako téměř čistý slovanský jazyk a bojím se, že v takovou chvíli by síla nemusela vytrysknout, poněvadž lidem nevadí, že tyto výrazy používají. A síla sídlí hlavně v srdcích. Srdce je jako sopka, v klidu je to jen hora se skrytou sílou, o které na první pohled nikdo neví, avšak když se rozbouří, je to živel s ohromnou sílou. A pokud se budou cizí slova do češtiny dostávat plynule, sopka nevybouchne a pomalu bude zaplavována bahnem vylitým z řek, až zjistí, že se bahno promíchalo s jejími základy a zhasíná sílu ukrytou v jejím nitru. To bylo ale jen zamyšlení, doopravdy situaci takhle černě nevidím.
Teď bych se zamyslel na další otázce, stavu češtiny. Dnešní situace se zdá být pro udržení kvalitního českého jazyka skvělá. Je zde spousta skvělé literatury a vychází hromady nové. O jazyk se pečuje. Myslel bych, že už to ani lepší být nemůže. Avšak jednou se mi stala nemilá věc, která mě celkem zaskočila. Použil jsem jakési slovo, o kterém jsem si myslel, že je naprosto normální. Načež jsem za zády uslyšel posměšnou poznámku od spolužačky, že používám staromódní slova. Rád bych věřil, že to je ojedinělý případ hlouposti, ale když někdy vidím některé mladé lidi kolem sebe, docela bych se i vsadil, že dost z nich by mi něco takového dokázalo říci také. Věřím, že je to jen nerozumností a nevyspělostí dětského věku a že si takoví lidé dřív nebo později začnou češtiny vážit a nebudou se smát "staromódním" slovům a pochopí, že být "in" v tomhle nespočívá. Protože jinak bych se o stav češtiny musel opravdu začít bát.
V celku si myslím, že český jazyk má poměrně světlou budoucnost a pokud se neobjeví blázen, který bude chtít vyhlazovat národy (Je nějaká šance, že by se už nikdo takový neobjevil?) a kterému se to podaří, tak čeština bude přežívat a obohacovat život nás všech i nadále.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nimwen Nimwen | 3. března 2009 v 20:04 | Reagovat

Krásná úvaha. Co se týče mne... Trošku se už delší dobou bojím, aby nás Angličtina "nevyhladila". Je to hezký jazyk, ale přesto si myslím, že je škoda, když nějaký jazyk zanikne a zvlášt´ vlastní jazyk země, kterým se v té zemi mluví už odpradávna. Je jasné, že učit se světové jazyky a vůbec jazyky je důležité, ale neměli bychom zapomínat na ten náš. Vždyt´ jsme přeci Češi, ne? Bud´me na to hrdí. Jsme celkem malá země, ale nemůžeme se zas tak moc shazovat. Měli jsme a máme spoustu slavných osobností, které pohnuli světem. Spisovatele, lékaře, učitele, krále, vědce, vynálezce, malíře, sochaře, stavitele, herce... Máme krásnou přírodu, hrady a zámky (Třeba v Americe nic takového nemají. :-))), přírodní i kulturní památky... Jistě, že jsou větší země s třeba i velkolepější historií a přínosem, ale máme snad nějakou sebeúctu, ne? I když se mi líbí mnoho cizích zemí, jsem spokojená s tím, že žiju právě tady. (Přiznejme si, mohlo to být mnohem, mnohem horší...) A že mluvím právě česky. Mám Češtinu ráda a proto se jí také pokusím studovat. :-)  

Co se týče toho druhého... S tímhle jsem se nikdy nesetkala, ale setkala jsem se s lidmi, kteří to zažili. Přijde mi to prostě hloupé. A jsem ráda, že znám i pravý opak těchto lidí, kteří schválně používají ty "staromódní" a "zastaralá" slova. :-)

2 guets guets | 5. března 2009 v 10:06 | Reagovat

Já si myslím, že čeština sice bude postupem času oslabovat, ale určitě zcela nezmizí. Určitě se trochu ,,Poangličtí" a úplně zlidoví termíny jako sorry, chips a takové věci, které už teď používají víc než naše hezké české slovíčka, ale čeština na 100 % nevymizí.Nedávno jsem o něčem takovém četl v novinách. Jmenovalo se to ,,Je čeština O.K ne K.O?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama